Logo instytucja kultury str

  

muzeum_03_12
mnpe_29

muzeum_03_09

 

parking 2

  

Facebook

  

 Sponsorzy

 

A-T rozszerzone str

 

Przedsiębiorstwo Handlowe A-T Spółka Akcyjna

ul. Zacisze 2,
63-700 Krotoszyn

 

 

Patronat medialny

 logo przelom str

  

Współpraca

 

logo PRO str

 

 catl zc 430 206

 

 SZLAK-nowe-logo1

 

  

Logo karczma str

 

 

- „Wieczorem we dworze, zdarzyć się może …”– w majowy wieczór widzowie przybywając do drogińskiego dworu staną się gośćmi jego gospodarzy, którzy zapewnią poznanie dawnych dworskich zwyczajów i wieczornych zabaw towarzyskich. 

Spotkanie w terminie związanym z doroczną Nocą Muzeów w maju (13/14) 2016.

 

- „Po krakowsku” Przegląd Zespołów Obrzędowych – doroczny, XXII edycja konkursowego przeglądu zespołów obrzędowych i Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych prezentujących  dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Pokazom scenicznym towarzyszy barwny kiermasz rękodzieła ludowego i poczęstunek regionalnymi potrawami.

Termin 15 maja 2016

Regulamin XXII Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku”

Karta zgłoszeniowa XXII Przegląd Zespołów Obrzędowych „Po krakowsku”.

 

- „Przy chłopskim stole” Konkurs Potraw Regionalnych – XXII edycja konkurs trwale wpisanego w kalendarz imprez plenerowych w skansenie w Wygiełzowie. Prezentuje on kulinarne umiejętności Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych powiatów. W trakcie konkursu widzowie mają możliwość poznania historii tradycyjnych potraw regionu i miejscowości oraz poznać ich smak podczas poczęstunków oferowanych przez każde z Kół Gospodyń.

Termin 12 czerwca 2016 roku.

 

Regulamin XXII Konkurs Potraw Regionalnych

 

Karta zgłoszeniowa XXII Konkurs Potraw Regionalnych

 

- „Lipowiec – klucz do wielkich historii” – widowisko plenerowe nawiązujące do wydarzeń historycznych związanych z Zamkiem Lipowiec.

Termin 26 czerwca 2016.

 

- Festiwal „Etnomania – kolejna cykliczna już impreza związana z przestrzeniami skansenu w Wygiełzowie. W jej trakcie widzowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, uczestniczyć w różnego typu zajęciach muzycznych, edukacyjnych, a także nabyć wyroby rękodzieła ludowego. Warsztatom i pokazom towarzyszą także pokazy sceniczne i koncerty muzyczne.

Termin 17 lipca 2016 roku.

 

- Powiatowe Święto Miodu „Miodobranie pod Lipowcem – tradycyjne święto pszczelarzy, podczas którego w Wygiełzowie prezentują się  Koła Pszczelarskie skupione w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz zaproszone Koła z regionu Małopolski Zachodniej. W trakcie imprezy usłyszeć można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami oraz degustować i zakupić produkty pszczele. 

Termin 7 sierpnia 2016 roku.

 

- Turniej Rycerski – impreza plenerowa rozgrywająca się na zamku Lipowiec i w jego otoczeniu, w trakcie której rycerskie grupy rekonstrukcyjne odtwarzają sceny bitewne, rycerskie turniejowe pojedynki, a scenografia lipowieckiego zamku i wprowadzana aranżacja przybliża widzom kulturę i życie codzienne w średniowieczu.

Termin 21 sierpnia 2016 roku.

 

- Zlot Wiedźm i Czarownic – cykliczna, barwna impreza na Zamku Lipowiec, organizowana we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Babicach. W jej trakcie odbywają się konkursy na najciekawsze stroje wiedźm i czarownic, konkursy i zabawy oraz koncerty muzyczne. Impreza ma wyjątkowy klimat i charakter ludyczny, który przyciąga corocznie ogromne rzesze uczestników.

Termin 28 sierpnia 2016 roku.

 

- XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej – Kolejna edycja Festiwalu, który od ćwierćwiecza gości w przestrzeniach Muzeum w Wygiełzowie oraz w zabytkowych kościołach powiatu chrzanowskiego. Koncerty festiwalowe cieszące się dużym uznaniem publiczności są ważnym wydarzeniem muzycznym w regionie Małopolski Zachodniej. Festiwalowe prezentacje muzyczne odbywać się będą w każdą niedzielę od połowy sierpnia do drugiej niedzieli września w kościele z Ryczowa, w dworze z Drogini i w amfiteatrze na terenie skansenu.

Termin od 14 sierpnia – do 18 września 2016 roku.

 

- Ziemniaczysko pod Lipowcem - Festiwal tradycji i kultury Krakowiaków Zachodnich, pełen atrakcji kulinarnych z degustacją tysiąca porcji regionalnych Ziemniaków po cabańsku oraz licznych warsztatów rzemieślniczych i występów folklorystycznych.

Termin 4 września 2016 roku

 

Więcej informacji na www.partnerstwonajurze.pl

 

- „Pod czerwoną jarzębiną” - Tradycyjny Doroczny Odpust w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. W zabytkowym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z Ryczowa odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a w plenerach skansenu odbędą się prezentacje dawnych rzemiosł oraz pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich. Na scenach plenerowych skansenu odbędą się koncerty muzyki ludowej i folkowej.

Termin 18 września 2016 roku.

 

 

Przestrzenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, w tym amfiteatru, wykorzystane zostaną dla organizacji imprez plenerowych powstających we współpracy lokalnymi partnerami Muzeum w tym: „Ziemniaczysko pod Lipowcem” (we współpracy z Lokalną Grupą Działania na Jurze, termin 4 września 2016) a także innych, których organizacja wyniknie z porozumień zawartych w trakcie 2016 roku.